Den IZS v Prostějově

https://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/obrazem-den-s-izs-pritahl-na-namesti-stovky-lidi-i-esenbaky-s-volhou-20140430.html

 

 

Prostějov - Den se složkami Integrovaného záchranného systému (IZS) doprovázelo slunečné počasí. Omrknout výzbroj, výstroj či nezbytné pomůcky záchranných složek přišly stovky lidí.

 

„Aaaa, ta je těžká," ohodnotili kluci, kteří si ozkoušeli tíhu zbraní ve stanu kriminální policie a domů si na památku při tom odnesli vystřílené nábojnice i otisky vlastních prstů, o které se postarala daktyloskopie.

Kromě toho, že se příchozí seznámili s moderním vybavením jednotlivých skupin, měli možnost zatleskat okresnímu sdružení hasičů, kterému na náměstí ve středu přijel požehnat olomoucký arcibiskup Jan Graubner, dětem, které se zúčastnily soutěže Požární ochrana očima dětí nebo lidem, pro něž je posláním bezpečnost lidí a záchrana lidského života.

Plno bylo například u pyrotechniků vojenské policie, kde se děti i dospělí dozvěděli mnoho zajímavých informací třeba o munici z první a druhé světové války, která je stále život ohrožující, ačkoli je desítky let stará.

„Toto je munice, kterou vyráběly naše Škodovy závody a v roce 1938 ji potom Němci využili proti našim spojencům. Munice je stále k nalezení například ve vojenském prostoru Březina po vojskách Wehrmachtu," ukázal na stolek před sebou jeden z vojáků.

„ Tato munice je navíc daleko nebezpečnější než nová. Je totiž neustále ve stavu odjištění. Co se týká zneškodňování munice, nikdo z naší skupiny ještě nepřišel k újmě. Velkým pomocníkem je nám oblek SPS 10, který ochrání i při menším výbuchu," dodal účastník několika misí v Iráku.

Sběratelé připomněli Veřejnou bezpečnost

Českou minulost mohly děti poznat i u skupinky nadšenců v uniformách Veřejné bezpečnosti.

Z minulého století zde byla k vidění třeba Jawa 350 nebo sovětská Volha. O atrakci se postarali sběratelé Lubomír Valčík a Roman Nezhyba z Kostelce na Hané a Plumlova.

„Věnuji se sběratelství šest let, toto auto jsem koupil původně v černé barvě, takže jsem jej přestříkal a předělal se vším všudy, aby působilo autenticky. Celkem mi to trvalo dva roky," nechal se slyšet sběratel Roman Nezhyba z Plumlova, jehož volze nechyběla ani funkční vysílačka či houkačka.

Která uniforma komu patří

Akce především vzdělávala, proto nechyběly soutěže, v nichž děti plnily úkoly a odevzdávaly cvičné testy.

„Dostali jsme různé omalovánky, záložky a letáky. Museli jsme totiž třeba poznat, která uniforma komu patří, správně odpovědět, jak se zachovat, když najdeme sirky nebo nám neznámý člověk nabízí bonbon," vyprávěli devítiletý David a sedmiletá Monika z vřesovické základní školy.

„Byli jsme tu i loni, je to výborná akce, kde se děti dozvědí mnoho nových informací a mohou si při tom i zasoutěžit," pochválila akci ředitelka Základní a Mateřské školy alias Radostné školičky ve Vřesovicích Martina Zbořilová.