Den vítězství v Lipníku: pocta hrdinům, četníci i "esenbáci"

https://prerovsky.denik.cz/zpravy_region/oslavy-dne-vitezstvi-v-lipniku-oceneni-hrdinu-cetnici-i-esenbaci-20140508.html

 

Oslavy Dne vítězství na náměstí v Lipníku nad Bečvou Autor: DENÍK/Iva Najďonovová

včera 10:39

Lipník nad Bečvou – Slavnostním nástupem si ve středu 7. května připomenuli v Lipníku nad Bečvou 69. výročí konce druhé světové války. Na ploše náměstí T. G. Masaryka se seřadily místní vojenská posádka i Čestné jednotky Policie ČR.

 

 Otevření se také dočkala stálá expozice věnovaná historii četnictva.

Vzpomínkový akt začal v 10 hodin nástupem jednotek na náměstí. Hlavním smyslem se stalo připomenutí padlých hrdinů města a uctění památky všech válečných obětí.

Lipník se ovšem neobrací jen do minulosti.

Praporčík Vojtěch Školudík byl při této příležitosti oceněn medailí za statečnost. V dubnu letošního roku totiž zachránil z hořícího bytového domu ve Staměřicích osmiletého chlapce.

Oceněni byli i velitel místní posádky podplukovník Zdeněk Fofoňka a starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl, jenž byl dle vlastních slov překvapen.

„Ocenění bylo mne opravdu překvapením. Je to za dvacet pět let spolupráce s policií ČR ve funkci starosty Lipníku i přednosty okresního úřadu v Přerově. V roce 1993 jsme zakládali záchranný systém s policií ČR, hasičským sborem a armádou," vzpomněl.

„Každý rok ve spolupráci s vojenským útvarem v Lipníku konáme slavnostní nástup a kladení věnců ku příležitosti Dne vítězství na našem náměstí, které je vhodnější, než samotný objekt kasáren," vysvětlil dále událost.

„Veřejnost tak může volně přijít a připomenout si výročí. Vojenská dechová hudba dodává aktu slavnostní nádech a je součástí tradice, kterou se zde snažíme udržet," uvedl starosta.

Jak žili četníci v Lipníku

Dopoledne byla také slavnostně otevřena nová expozice přibližující dějiny místního četnictva.

„Zajímala nás historie četnictva v Lipníku nad Bečvou, nebyly k tomu žádné informace. Neměli jsme přehled o četnických stanicích nebo kdo tu sloužil," řekl velitel policejního obvodu v Lipníku, nadporučík Marek Pecha.

V zemském archivu pak Marek Pecha dohledával informace. Našel třeba i památník četnické stanice.

„Začal jsem pátrat po příbuzných četníků a pár jich našel. Pak se to tak kumulovalo až se podařilo nasbírat tolik materiálu, že jsme v loňském roce udělali výstavu," připomněl akci ve výstavním sále Domečku, která patří pod Městskou knihovnu v Lipníku.

„Po skončení nám bylo líto nechat exponáty v kanceláři," doplnil.

Prostor pro expozici vytvořili z bývalého skladu zajištěných věcí.

Stálá expozice bude díky spolupráci s Turistickým informačním centrem přístupná i veřejnosti, a to vždy o víkendech v rámci pravidelných komentovaných prohlídek.

„Expozice je jedinečná v tom, že popisuje osudy přímo lipenských četníků, kteří tady sloužili. Jedna část je věnovaná i seriálu Četnické humoresky, protože předlohou pro seriál byli skuteční četníci, kteří sloužili na pátračce v Hradci Králové," dodal na závěr Marek Pecha.