Informace o nás

Vítejte na stránkách Pohotovostního útvaru veřejné bezpečnosti.

 

Nejedná se o žádnou propagaci, ale historii policie jako takovou (technika, uniformy atd) bez politického smýšlení.

 

Je nás ,,zatím,, pár, co se zabýváme historií Sboru národní bezpečnosti a to od jeho vzniku 17.dubna 1945.

Ve svých sbírkách máme uniformy, zbraně, dokumenty, vysílačky, motorku a auta.

Spolupracujeme

-   s PČR - akce IZS, dny policie ...

-   kluby vojenské historie (např. doprovod ČSLA)

-   podpora projektů na záchranu kulturních památek a hodnot (převážně z doby ČSSR)

-   prvomájové průvody

-   akce auto-moto veteránské

-   i svatby (např. pro policisty)

 

„STŮJTE, TADY VEŘEJNÁ BEZPEČNOST“

27 nezhybaPřed dvěma týdny měl Roman Nezhyba z Plumlova jedinečnou možnost předvést veřejně část své sbírky relikvií komunistické Veřejné bezpečnosti. Na slavnost v obřadní síni plumlovského zámku, kde současné policejní špičky vyznamenávaly nejlepší strážce zákona včetně primátora Prostějova Miroslava Pišťáka, dorazil se služební motorkou VB, kterou vystavil přímo u vchodu do obřadní síně!

„Zprvu jsem se trochu zalekl, zvláště když muž v uniformě příslušníka Veřejné bezpečnosti po mě chtěl doklady. Mám takové recese ale rád, hned jsem se tomu od srdce zasmál,“ prohodil při slavnosti Jaroslav Skříčil, ředitel Krajského ředitelství Policie ČR v Olomouci.

V našem regionu působí dva muži, kteří se zabývají sběratelstvím a mapováním historie bezpečnostních sborů Československa. Zástupce vedoucího Územního odboru Policie ČR v Prostějově Miroslav Spurný má za prioritu četnictvo, disponuje nejrozsáhlejší sbírkou uniforem, výzbroje a výstroje četnického sboru od roku 1918 až po letopočet 1948. Naproti tomu Roman Nezhyba z Plumlova má největší zálibu ve sbírání všeho, co se týká Veřejné bezpečnosti, tedy sboru působícího v Československu od roku 1948 po rok 1989. A nám samozřejmě nedalo, abychom ho přímo při slavnosti předávání vyznamenání pracovníkům Policie ČR nevyzpovídali. Před zámkem si při našem rozhovoru sedl v uniformě dopravního příslušníka Veřejné bezpečnosti na motorku, která naháněla strach řidičům v osmdesátých letech minulého století.

„Jedná se policejní verzi motocyklu Jawa 350 z roku 1980. Je to samozřejmě originál, stejně jako všechny díly, které jsem léta sháněl po všech možných čertech,“ svěřil se Večerníku Roman Nezhyba. Ten se své zálibě věnuje už dlouhá léta. „Služebních aut Veřejné bezpečnosti jezdí v republice hodně, existuje více těchto sběratelů. Ale motorek moc vidět není, takže to pro mě byla priorita, a podařilo se mi ji sehnat. Všechno je na ní originální, včetně plastů, které jsem musel vzhledem k jejich poškození přestříkat. Získal jsem ji celkem náhodně, původní majitel ani nevěděl, co má doma za vzácnost. Motorka byla sice nepojízdná, ale ve volných chvílích jsem ji dal dohromady a teď jezdí naprosto spolehlivě,“ popsal sběratel z Plumlova, jak k historickému kousku přišel. Jeho motocykl Veřejné bezpečnosti má i kompletní výbavu. „Disponuje funkční originální vysílačkou, kterou vozím v brašně. Nechybí mi ani originál pokutové bloky a další formuláře, které byly neodmyslitelnou součástí výbavy tehdejších dopravním policistů,“ pousmál se Roman Nezhyba.

Kromě zmíněné motorky má sběratel z Plumlova ve svém obchodě se zbraněmi i historické uniformy příslušníků Veřejné bezpečnosti. „Sbírám také odznaky Sboru národní bezpečnosti, zejména odznaky příslušníků pohotovostních útvarů. Je to můj obrovský koníček. Sehnat něco z doby minulého režimu je ale čím dál tím těžší. Naštěstí u současné policie působí ještě řada pamětníků té doby, takže společnými silami moji sbírku doplňujeme,“ podotýká Nezhyba.

Podle svých slov však o nějaké veřejné výstavě neuvažuje. „To asi ne, ale na motorce se značením VB se skoro denně projíždím po silnicích. Lidé už mě znají, takže na mě mávají. Občas si z někoho ze svých známých udělám srandu a zkouším ho legitimovat. Mám totiž i staré pokutové bloky a jiné formuláře, včetně originálního testru na alkohol s balónkem,“ usmívá se člen Veřejné bezpečnosti.

 

 

... bylo napsáno ...

Po Plumlovské jsme honili příslušníky VEŘEJNÉ BEZPEČNOSTI!

11 05 verejna bezpecnostNo, tohle neměli dělat! Když v Plumlovské ulici předjela naše redakční vozidlo policejní Volha bez zapnutých majáků i sirény, pořádně nás to namíchlo! Toto si soudruzi příslušníci mohli dovolit snad ještě v listopadu 1989, ale teď? Večerník se dal do honičky, ale marně…

 

Ne, nebojte se, nechtěli jsme si hrát na piráty silnic, spíše nás dnes už historické služební vozidlo proslulé Veřejné bezpečnosti nadchlo. Ze zájmu jsme se skutečně pokoušeli osádku Volhy dostihnout a požádat ji o krátký rozhovor i společný snímek, „soudruzi“ v uniformách ale na blikání ani troubení nereagovali.

„Jo, ti dva tudy jezdí často, prý jsou to sběratelé a mají dokonce i motorku bývalé Veřejné bezpečnosti. Jsou zřejmě odněkud od Zlína a slyšeli jsme, že jezdí často někam na srazy historických aut,“ prozradila Večerníku obsluha čerpací stanice v Plumlovské ulici. Tak snad ty dva sběratele a vyznavače „zašlé slávy“ Veřejné bezpečnosti ještě někdy potkáme, a budou k Večerníku vstřícnější. Nutno podotknout, že při cestě za nimi po Plumlovské ulici naše redakční auto ještě stíhalo, ovšem na rondelu nám soudruzi příslušníci tak nějak „frnkli“...

11 05 verejna bezpecnost2

 

... bylo napsáno ...

Honili jsme příslušníky VB, ti nakonec DOHONILI NÁS!

12 vb 006Honička se zánovní Volhou příslušníků Veřejné bezpečnosti po Plumlovské ulici, o které Večerník informoval na tomto místě v předešlém čísle, má pokračování! Přestože nám „esenbáci“ tehdy ujeli, minulý týden se přihlásili sami! Přesněji řečeno, zarputilý sběratel všeho, co se týká totalitního Sboru národní bezpečnosti...

Roman Nezhyba z Plumlova je známý recesista a navíc velmi vášnivý sběratel. Před třemi lety Večerníku předvedl motocykl Veřejné bezpečnosti, nedávno pak k jeho sběratelským relikviím přibyla služební Volha. A právě tou nás minulý týden sám dohonil!

„Od jednoho pána z Čech jsem nedávno koupil černou Volhu, kterou měl dlouhá léta uskladněnou někde ve stodole. Během osmdesátých let v ní jezdili papaláši z nějakého krajského národního výboru. A já jsem si ji samozřejmě upravil do podoby služebního vozidla Krajské správy Sboru národní bezpečnosti. Volhou totiž za komunistů jezdili jen krajští esenbáci, ti okresní se museli spokojit s žigulíky či škodovkami,“ připomněl Večerníku tři desítky let starou dobu Roman Nezhyba z Plumlova.

S Volhou jezdí po celé republice, je zván na policejní akce, srazy auto veteránů a v nejbližší době se účastní vzpomínkové akce bezpečnostních sborů i armády na letišti v Kunovicích. „Je krásné, když projíždím ulicemi některého města, a lidé na mě mávají, fotí si mě a prostě mají zájem o tuto relikvii. Volha má samozřejmě i funkční maják, ten ale používat na běžných silničních komunikacích nemohu. Jinak bych vás z Večerníku, samozřejmě na té Plumlovské, tenkrát zastavil,“ směje se Roman Nezhyba.

 

IZS Prostějov

,,Den policie 2012,,

Plumlovský zámek

starosta Plumlova A.Sušen - já - vedoucí OOPlumlov npor.J.Hubený