Sbor národní bezpečnosti

Československý policejní aparát. Byl založen roku 1945 a nahradil prvorepublikové četnictvo, uniformovanou státní policii a obecní policii.

 

SNB se skládal ze dvou složek:

- Veřejná bezpečnost  VB

- Státní bezpečnost  StB

 

Veřejná bezpečnost byla uniformovanou složkou, která se podílela na udržování veřejného pořádku a stíhání kriminální činnosti.

 

Státní bezpečnost byla tajnou politickou složkou sboru, která svou činností potlačovala občanská a lidská práva, špehovala a šikanovala odpůrce totalitního režimu a udržovala rozsáhlou síť spolupracovníků-agentů.
 

Od svého založení byl SNB řízen ministerstvem vnitra. Po vzniku československé federace v roce 1969 bylo řízení SNB rozděleno takto:

  • Veřejná bezpečnost:
    byla řízena českým a slovenským ministerstvem vnitra
  • Státní bezpečnost:
    byla řízena Federálním ministerstvem vnitra (ČSSR)

Historie SNB se začala psát 17. dubna 1945, kdy československá vláda Národní frontyschválila hlavní zásady vzniku nového bezpečnostního aparátu. Proto byl dlouhá léta u nás slaven 17. duben jako Den Sboru národní bezpečnosti.

 

Vznik SNB probíhal od samého počátku pod taktovkou KSČ. Ministerstvo vnitra totiž od roku 1945 řídil komunista Václav Nosek. KSČ dosazovala do rozhodujících velitelských míst a řídících funkcí své členy či sympatizanty, až jej zcela ovládla.

 

K popularizaci činnosti SNB a ideově žádoucímu vylíčení jeho historie byl v 70. letech natočen a v Československé televizi odvysílán televizní seriál Třicet případů majora Zemana.
 

Sbor národní bezpečnosti zanikl v roce 1991 a byl nahrazen Policií České republiky.